Cover Image

W jakich miejscach powinny się znaleźć poręcze i uchwyty w łazienkach dla osób niepełnosprawnych

Różnego typu poręcze i uchwyty, które ułatwiają samodzielne korzystanie z łazienki osobom poruszającym się na wózkach oraz osobom z niepełnosprawnością ruchową,  powinny się znajdować w każdej przystosowanej dla osób niepełnosprawnych łazience. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu opiszemy, w których miejscach w łazienkach dla niepełnosprawnych koniecznie powinny się znaleźć odpowiednie poręcze i uchwyty.

W jednym z poprzednich wpisów na naszym blogu dokładniej opisaliśmy rodzaje łazienkowych poręczy i uchwytów dla osób niepełnosprawnych. Dziś podejdziemy do tego tematu od nieco innej strony i opiszemy, w jakich dokładnie miejscach takie ułatwienia powinny być umieszczone, żeby każdy użytkownik miał możliwość wygodnego załatwienia wszystkich swoich potrzeb.

Ogólne wymagania stawiane łazienkom dla osób niepełnosprawnych

O tym już nie raz pisaliśmy na naszym blogu, ale powtórzymy: w łazience dla osób niepełnosprawnych muszą być usunięte wszystkie przeszkody architektoniczne i musi być zapewniona odpowiednio duża przestrzeń manewrowa. Powinna ona wynosić przynajmniej 150 x 150 cm, co umożliwi korzystania z łazienki także osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Wygodę korzystania z łazienki zwiększa również usunięcie wewnątrz barier i nierozdzielania od siebie części łazienkowej od części WC i części prysznicowej. Najlepiej jeżeli w takiej łazience nie ma żadnych ścianek ani progów, które mogłyby utrudnić poruszanie się w niej na wózku. A w jakich miejscach powinny się znaleźć będące tematem naszego wpisu na blogu uchwyty i poręcze?

Uchwyty i poręcze wokół umywalki

Pierwszym miejscem, w którym koniecznie należy umieścić ułatwiające korzystanie z łazienki uchwyty i poręcze jest strefa wokół umywalki. W każdej takiej łazience wysokość zawieszenia blatu nie przekracza 80 cm, tak żeby była możliwość wygodnego z niej korzystania na wózku. Specjalne umywalki dla niepełnosprawnych mają również możliwość wjechania pod nie na głębokość mniej więcej 30 cm, co także ułatwia umycie rąk. Do umywalki dla ułatwienia przymocowane są zazwyczaj baterie z przyciskiem lub baterie z sensorem elektrycznym, które także są dużym ułatwieniem. A co z uchwytami?

Uchwyty lub poręcze powinny być zamontowane po obu stronach umywalki. Będą one miały za zadanie umożliwienie przytrzymania się osobie niepełnosprawnej. Mogą być one zamontowane zarówno wzdłuż ścian po bokach, jak i wzdłuż samej umywalki. Takie uchwyty muszą być w zasięgu ręki również  w pozycji siedzącej.

Uchwyty przy toalecie

Uchwyty i poręcze dla niepełnosprawnych koniecznie powinny się znajdować także po obu stronach WC. Jest to niezbędne, żeby osoba na wózku miała możliwość skorzystania z toalety. W tym wypadku dobrze się sprawdzają nie tylko uchwyty proste, ale również uchwyty uchylne lub składane. Te ostatnie są polecane przede wszystkim w łazienkach o mniejszej powierzchni, w których proste uchwyty mogłyby po prostu za bardzo blokować możliwość przejazdu w stronę umywalki. Długość takich poręczy musi być dobrana w taki sposób, aby na pewno każda osoba na wózku miała możliwość do nich dosięgnąć i z nich skorzystać. Ważne jest również to, żeby po jednej stronie toalety zapewnić przynajmniej 95 cm wolnej przestrzeni, tak, żeby osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim miała możliwość się wygodnie przesiąść.

Uchwyty pod prysznicem

Uchwyty i poręcze dla niepełnosprawnych koniecznie trzeba również umieścić w przestrzeni prysznicowej. W tym miejscu świetnie się również sprawdzą krzesełka prysznicowe. Tu również są dwa rodzaje akcesoriów. Takie krzesełka mogą być bowiem zamontowane na stałe lub być uchylne. W zależności od ich rodzaju mogą posiadać także wygodne oparcia i podłokietniki. Bardzo dobrze, jeżeli pod prysznicem znajdują się zarówno uchwyty poziome, jak i uchwyty pionowe, wtedy osobie niepełnosprawnej dużo łatwiej będzie wstać i się poruszać.

Pozostałe łazienkowe uchwyty i poręcze dla niepełnosprawnych powinny się znaleźć w takich miejscach, żeby po prostu były w stanie ułatwić poruszanie się po łazience oraz korzystanie ze wszystkich znajdujących się w niej urządzeń i akcesoria łazienkowych. Zależy to więc od projektu i od wielkości całej łazienki.

Wróć
Nasza strona używa cookies między innymi w celu gromadzenia statystyk oraz prawidłowego funkcjonowania serwisu. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przegladarki oznacza, że ciasteczka będa zapisywane na Twoim urządzeniu. Pamietaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.