Cover Image

Rodzaje łazienkowych poręczy dla osób niepełnosprawnych

Według obowiązujących przepisów każda placówka publiczna, czyli każdy budynek użyteczności publicznej, powinna posiadać łazienkę lub łazienki przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przepisy określają jednak nie tylko konieczność zapewnienia takiej łazienki, ale także to, jakie powinna mieć ona minimalne wymiary oraz jakie musi mieć niezbędne wyposażenie. W tym ostatnim punkcie znajdują się m.in. specjalne poręcze i uchwyty dla niepełnosprawnych. Nasza firma specjalizuje się w ich produkcji. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu przedstawimy Państwu ich podstawowe rodzaje.

Jaką funkcję pełnią poręczę oraz inne łazienkowe akcesoria dla osób niepełnosprawnych?

Umieszczenie w łazienkach dla osób niepełnosprawnych specjalnych poręczy i uchwytów, a także innego rodzaju akcesoriów, ma na celu umożliwienie osobom niepełnosprawnym samodzielne korzystanie z łazienki. Oprócz będących tematem naszego wpisu na blogu poręczy i uchwytów, do tego celu służą także m.in. specjalnie zaprojektowane umywalki, baterie i WC dla niepełnosprawnych, podajniki na mydło, suszarki do rąk i wiele innych elementów. Niektóre z tych akcesoriów nie różnią się niczym od tych stosowanych w innych łazienkach, są za to zamontowane w takich miejscach, żeby mogły z nich korzystać także osoby poruszające się na wózkach.

Najważniejszym elementem w każdej łazience przystosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych są jednak ułatwiające poruszanie oraz korzystanie ze wszystkich urządzeń poręcze i uchwyty. Wyróżnia się trzy najważniejsze rodzaje takich akcesoriów:

  • poręcze i uchwyty proste,
  • poręcze i uchwyty łukowe,
  • poręcze i uchwyty kątowe.

Jakie są sposoby zastosowania każdego z nich?

Charakterystyka poręczy prostych

Poręcze proste są najbardziej uniwersalnym rodzajem uchwytów łazienkowych dla osób niepełnosprawnych. Dzięki prostej budowie, są także najtańsze. Można je zamontować praktycznie w każdym miejscu, np. przy umywalce, przy wannie, przy WC lub w kabinie prysznicowej. Technicznie poręcze proste to przymocowywane w dwóch miejscach do ściany metalowe rurki. Poręcze proste występują w różnych rozmiarach. Mogą mieć od 30 do 80 cm szerokości i 160 cm długości. W zależności od celu ich zastosowania, mogą być zamontowane pionowo lub poziomo.

Charakterystyka poręczy i uchwytów łukowych

Poręcze łukowe zbudowane są z półokrągłe zgiętej rury. Ten rodzaj poręczy może być montowany do ściany lub do podłogi. W obu przypadkach wyróżnia się poręcze łukowe uchylne oraz poręcze łukowe stałe. W przypadku uchwytów uchylnych całe ramie poręczy może zostać łatwo podniesione do pionu, dzięki czemu osoba niepełnosprawna ma większe możliwości manewru. Z kolei uchwyty stałe cały czas pozostają w tej samej pozycji. Ze względu na specyfikę obu rodzajów poręczy łukowych, elementy stałe najczęściej znajdują zastosowanie przy umywalkach, natomiast uchwyty uchylne lepiej się sprawdzają przy WC oraz pod prysznicami, gdzie możliwość uniesienia uchwytu może być znacznym ułatwieniem np. dla osoby poruszającej się na wózku.

Charakterystyka poręczy kątowych

Ten rodzaj poręczy dla osób niepełnosprawnych jest najbardziej złożony, ponieważ zbudowany jest z długiej, zgiętej w kilku miejscach i w różnych kierunkach, najczęściej pod kątem 90o, rury. Poręcze kątowe montuje się w różnych miejscach w łazienkach, w zależności od potrzeb i możliwości. Zasadniczo rozróżnia się poręcze kątowe wannowo-prysznicowe, ścienno-podłogowe, prysznicowe oraz poręcze kątowe do WC. Wszystkie one mogą występować w wersji lewej lub prawej.

Wróć
Nasza strona używa cookies między innymi w celu gromadzenia statystyk oraz prawidłowego funkcjonowania serwisu. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przegladarki oznacza, że ciasteczka będa zapisywane na Twoim urządzeniu. Pamietaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.