Cover Image

Jak wyposażyć łazienkę dla osób niepełnosprawnych - uchwyty, poręcze, baterie

W wielu obiektach publicznych, w których znajdują się łazienki dla pracowników oraz osób przychodzących z zewnątrz, istnieje konieczność stworzenia łazienek, które będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, zarówno osób, które poruszają się na wózkach inwalidzkich, jak i osób z ograniczoną sprawnością ruchową. Nasza firma jest cenionym na rynku producentem poręczy i uchwytów dla osób niepełnosprawnych. Oprócz tego posiadamy także szeroką ofertę innych urządzeń i akcesoriów łazienkowych, które zostały stworzone z myślą o osobach z ograniczoną sprawnością ruchową. Posiadamy więc wszystko czego potrzeba do wykończenia tego typu łazienek! W jaki sposób trzeba zaplanować takie pomieszczenie?

Dostosowanie budynku publicznego do potrzeb osób niepełnosprawnych

Przy planowaniu łazienek dla pracowników oraz osób z zewnątrz w budynku publicznym, na każdej kondygnacji powinna znaleźć się przynajmniej jedna łazienka czy toaleta dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ze względu na wymagania stawiane tym pomieszczeniom, najlepiej jeżeli taka toaleta będzie przeznaczona wyłącznie dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Jakie to wymagania?

Zlikwidowanie barier architektonicznych

Najważniejszym wymogiem przy dostosowywaniu łazienek i toalet do potrzeb osób niepełnosprawnych jest likwidacja barier architektonicznych. W łazience nie mogą znajdować się elementy, które utrudniają poruszanie się osobom na wózkach inwalidzkich. Musi być zapewniona odpowiednia przestrzeń manewrowa (przynajmniej o średnicy 1,5 metra), w drzwiach nie może być zamontowany próg uniemożliwiający  wjazd i wyjazd wózkiem, a same drzwi wejściowe muszą mieć odpowiednią szerokość, pozwalającą na swobodny i bezkolizyjny przejazd wózkiem (minimalnie 90cm).

Likwidacja barier architektonicznych to także zamontowanie umywalki i wszystkich urządzeń sanitarnych na poziomie umożliwiającym swobodny dostęp dla osób poruszających się na wózku. Baterie umywalkowe muszą być łatwe w użytkowaniu  dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową. Najlepiej w tym celu sprawdzą się czasowe baterie dla niepełnosprawnych ze specjalną dźwignią do uruchamiania lub baterie na fotokomórkę.

Zamontowanie urządzeń przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych

Oprócz zlikwidowania barier architektonicznych, istotnym elementem jest także zainwestowanie w uchwyty i poręcze dla osób niepełnosprawnych, które istotnie pomogą w trakcie korzystania z łazienki.

Poręcze i uchwyty w łazienkach przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych są koniecznością. Powinny być zamontowane w każdym miejscu, w którym osoba niepełnosprawna może mieć potrzebę wstania z wózka. W naszej ofercie znajdą Państwo bardzo duży wybór uchwytów i poręczy, które różnią się między sobą średnicą rurki, zastosowaniem oraz sposobem montażu. Więcej na ten temat napiszemy, w  którymś z kolejnych wpisów na naszym blogu.

Wróć
Nasza strona używa cookies między innymi w celu gromadzenia statystyk oraz prawidłowego funkcjonowania serwisu. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przegladarki oznacza, że ciasteczka będa zapisywane na Twoim urządzeniu. Pamietaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.